Zázraky

Udělejme zázrak pro...

Představte si na okamžik, že by ve vašem životě neexistoval zvuk. Nikdy byste neslyšeli, jak zní vaše jméno, hlasy by se zarazily o neviditelnou hladovou zeď, která by všechen zvuk spolkla, zůstalo by jen prázdné ticho. Pomozte s námi těm, kterým byla odepřena možnost radovat se ze zvuků okolního světa. Pojďme společně udělat zázrak pro HANKU, KRISTINU, ONDŘEJE A PETRA! Projekt si vzal za cíl všem pomoci a shromáždit finance potřebné na speciální ušní (takzvané kochleární) implantáty, které jim pomohou svět vnímat všemi smysly a naplno!

Co je kochleární implantát a kolik stojí?

Hanka (11 let)

Hanka se narodila jako zdravé dítě. V 11 měsících prodělala pneumokokovou meningitidu. 14 dní bojovala o život. Přežila, ale za uzdravení tvrdě zaplatila. Ohluchla na obě uši. Sluchadla jí nepomáhala. Pomoc přišla v podobě kochleárního implantátu, který jí byl voperován v 17 měsících na pravé ucho. Opět se vrátila do světa slyšících. Postupně začala slyšet a mluvit. Navštěvovala speciální mateřskou školu pro sluchově postižené, potom nastoupila do běžné malotřídní základní školy v sousední vesnici, kde pracuje s asistentkou. Nyní je žákyní 5. ročníku a učivo celkem dobře zvládá. Ráda maluje, čte, hraje na flétnu a tancuje. Za všemi těmito „úspěchy“ stojí ale velké úsilí a kus práce. Příští rok ji čekají velké změny – přechod na novou, větší školu, noví spolužáci, učitelé, nová paní asistentka. Věříme, že k úspěšné adaptaci na nové podmínky jí pomůže i nový typ kochleárního implantátu. Ten, který používá dosud, má ovládání na zádech, a například při ležení ji tlačí. Těší se, až nebude muset dávat pozor, zda někde nezachytila o kabel. K splnění jejího snu chybí 58 000 Kč, které se musí doplatit na zakoupení nového přístroje. Všem, kteří přispějí, moc děkujeme.

Kristina (15 let)

Kristina pochází z Mnichova Hradiště. V 15 měsících jí byla diagnostikovaná úplná hluchota, která byla vrozená. Po vyšetřeních a nošení naslouchadel jí byla ve 4 letech doporučena implantace kochleáru, díky kterému začala svět vnímat jinak. Dnes chodí na základní školu, ráda kreslí, fotí, bruslí, lyžuje a jako každý teeneger také tráví čas na PC. Mám nárok na nový přístroj, který jí usnadňuje život a díky kterému slyší, ale pojišťovna nehradí celou částku, proto prosí o pomoc.

Ondřej (35 let)

Ondřej se narodil s absolutním hudebním sluchem. Ten využíval při studiu jazyků a ke hře na klavír. Nicméně jednoho dne o 21 let později byl odvezen na pohotovost, kde mu bylo zjištěno, že má plně aktivní meningokokovou infekci a minimální šance na přežití. Proto ho lékaři nechali v umělém spánku. Poté, co ho začali probouzet zjistili, že má paralýzu těla od pasu dolů a kompletní hluchotu. Jak byl schopen začít cvičit, spodní půlka těla se dala téměř dohromady, ale sluch již ne. V roce 2004 mu byl voperován kochleární implantát a přiřazen řečový procesor, který se používá pro překlad analogového zvuku do digitálu. Také se účastnil výzkumu a vývoje nového řečového systému na Fakultě elektrotechniky ČVUT, ale po téměř 13 letech začíná být jeho procesor „dědečkem“ této technologie. Jelikož je v invalidním důchodu a tohoto času i bez práce, není úplně snadné sehnat daných 57 883,- na nový procesor.

Petr (16 let)

Péťa se narodil jako zdravé miminko, ale kolem 5 měsíce se rodičům nezdál jeho vývoj a proto navštívili neurologa. Ten jim řekl, že Péťa je opožděný a že musí rehabilitovat. Vyklubala se z toho dětská mozková obrna, později se k tomu přidala dětská epilepsie a byl několik let léčen (nyní bez léků) na epilepsii. Od dvou let pravidelně jezdil do lázní, kde se díky jejich péči a pravidelnému letitému cvičení podařilo, že Péťa udělal poprvé 4 krůčky v 6 letech. Radost byla neskutečná. Nyní používá invalidní vozík na delší vzdálenosti, kratší zvládá Péťa dobře. Péťa také trpí od mala poruchou autistického spektra PAS, jeho bouchání hlavou bylo také příčinou toho, že ve 2,5 letech měl úraz, po kterém ve 3 letech úplně ohluchl a byl pak v roce 2006 implantován. Začátky s novým "ouškem" byly velice složité, ale zvládl to. Péťa komunikuje řečí omezeně, ale pořád se snaží a tak je u nás převážně používám znakový jazyk. Nyní Péťa navštěvuje 9 třídu speciální školy.

Péťa má ještě mladšího bráškou, který má ADHD, poruchu autistického spektra, těžkou dislálií (nesrozumitelná řeč). A také staršího bráchu (22 let). V V jeho rodině pracuje pouze tatínek, maminka pečuje o oba kluky. Z důvodu pouze jednoho příjmu v rodině nemají bohužel částku 58 000,- Kč potřebnou jako doplatek na nové "ouško". Stávající dosloužilo, ale funguje dočasně díky vstřícnosti a zapůjčení rozbitého dílu z firmy Cochlear. Proto vás prosíme o finanční pomoc.

  • Generální partneři nadace
  • Spolupracujeme